دسته‌ها
اخبار

بررسی نحوه ی عملکرد PLC صنعتی و قطعات آن مجتمع فنی پایتخت

حال یک کارخانه ی بزرگ مانند کارخانه لبنیات را در نظر بگیرید. علاوه بر آن یک دوره آموزش plc باید شامل آموزش ابزار دقیق که شامل آموزش هیدرولیک و آموزش پنوماتیک است باشد . در این ویدئو قصد داریم یک سنسور آلتراسونیک را به ورودی یک کارت آنالوگ دلتا متصل کنیم و مقدار فاصله را به صورت دقیق مشاهده کنیم. PLC بر اساس خروجی به سه نوع خروجی رله، خروجی ترانزیستور و PLC خروجی Triac تقسیم می شود. نوع خروجی ترانزیستور PLC از عملیات سوئیچینگ استفاده می کند و در داخل ریزپردازنده ها استفاده می شود.

دستگاه‌های برنامه نویسی PLC

ورودی ها و خروجی هارا می توان در پردازنده تعبیه کرد یا به عنوان یک ماژول ورودی و یا خروجی ارائه شود. هنگامی که ورودی ها و خروجی ها در پردازنده PLC تعبیه شده اند، نمی توان آنها را تغییر داد. می توان آنها را با هم ترکیب کرد تا یک آرایش سفارشی از ورودی ها و خروجی ها را تشکیل دهد.

همکاران واحد تعمیرات برای انجام هماهنگی های مربوطه با شما تماس خواهند گرفت. همچنین استفاده از این تابلو می تواند بازدهی یک ماشین تولیدی را افزایش دهد. در نتیجه با استفاده از این کامپیوتر داخلی می توان پروژه موفق را راه اندازی نمود.

در واقع می‌توان گفت پی ال سی در سیستم اتوماسیون موجب می‌شود که انجام عملیاتی مانند تولید، کنترل و مانیتورینگ به شکلی موثر و بدون نقص انجام شود. از دیگر انواع برندهای plc میتوان شرکت مطرح ABB را عنوان نمود. این شرکت قدیمی پی ال سی های گوناگونی را متناسب با نوع نیاز و نحوه کاربری تولید و عرضه می نماید. این نوع از PLC قابلیت اضافه کردن تعداد زیادی خروجی و ورودی را متناسب با قدرت سی پی یو امکان پذیر می سازد (امکان اضافه کردن تا ۲۰۰۰ ورودی خروجی به این پی ال سی وجود دارد).

چگونگی عملکرد این سیستم ها

با پاسخ به نظرسنجی ، PLC به طور مداوم با آنها ارتباط برقرار می کند تا هرگونه تغییر داده ها را بررسی کند. PLC به طور گسترده ای در صنایع مختلف مورد استفاده قرار می گیرد زیرا کارایی آنها سریع و آسان است، و همچنین برنامه ریزی آنها نیز آسان است. PLC ها را می توان به روش های مختلفی برنامه ریزی کرد ازمنطق نردبانی گرفته تا زبان های برنامه نویسی مانند BASIC و C و… با توجه به تمامی موارد ذکر شده، در هنگام خرید یک دستگاه PLC بهتر است ابتدا کاربرد و پروژه مدنظر بررسی شود و قابلیت‌های موردنظر لحاظ شود. بر اساس موارد در نظر گرفته شده می‌توان PLC مناسب را انتخاب نمود.

یک بخش تبدیل ولتاژ و یک بخش مدارات منطقی؛ که این دو بخش از یکدیگر ایزوله شده‌اند. اگر بخواهیم این ماژول را با واحدهای سخت‌افزاری جایگزین کنیم، می‌توانیم آن را معادل مجموعه‌ای از رله‌ها، تایمرها و شمارنده‌های متصل به همدیگر در نظر بگیریم. CPU شروع به خواندن داده‌ها از ماژول ورودی می‌کند و وضعیت تمام ورودی‌ها را بررسی می‌کند.

ضریب اطمینان و درجه حفاظت در سیستم‌های PLC بسیار بیشتر از قیمت plc سیستم‌های رله‌ای است. آسيا پي ال سي با بهره مندي از متخصصين مجرب در زمينه اتوماسيون صنعتي با بيش از 10 سال سابقه فعاليت در اين زمينه مي باشد. همانطور که در بالا ذکر شد، یکی از حالت‌های حلقه زمین زمانی اتفاق می‌افتد که دو یا چند مسیر الکتریکی در یک خط زمین وجود داشته ‎باشد.

  • از PLC های قدرتمندی مانند S7-300 و S7-400 برای پروژهایی که به تعداد ورودی و خروجی بسیار زیادی احتیاج است مانند پروژهای پالایشگاه ها و پتروشیمی ها استفاده میشود.
  • برنامه منطق نردبان در حافظه IC قرار گرفته است، و یک خطای سخت افزاری در حافظه IC می تواند این برنامه را مورد تغییر قرار دهد.
  • ولتاژ وارد شده به دستگاه را هنگام روشن بودن ماژول خروجی اندازه‌گیری کنید، مطمئن شوید که خط برگشت به خوبی به دستگاه وصل شده باشد.
  • یکپانل دارای سوراخ‌هایی برای نصب در محفظه و ماژول‌ها است، معمولاً در اطراف لبه‌های محفظه PLC پی ال سی است.

PLC های نوع ثابت و برخی از پی ال سی های نوع ماژولار منبع تغذیه خود را در پردازنده تعبیه کرده اند. یک ماژول منبع تغذیه جدا از پردازنده است اما روی همان رک نصب شده است. در حالی که منبع تغذیه از راه دور دور از رک PLC و سیم سخت متصل به پردازنده نصب شده است. پی ال سی پانل‌شده از سیستم نصبی استفاده می‌کند که مستقیماً قطعات سخت‌افزاری آن را بدون نیاز به قفسه یا ریل نصب می‌کند. یکپانل دارای سوراخ‌هایی برای نصب در محفظه و ماژول‌ها است، معمولاً در اطراف لبه‌های محفظه PLC پی ال سی است.

نشانگر قطع شدن فیوز، وضعیت فیوز محافظ در مدار خروجی را نشان می‌دهد، در حالی که نشانگر روشن بودن نشان می‌دهد که توان به بار اعمال شده ‎است. اگر نشانگرهای منطق و روشن بودن با هم مطابقت نداشته باشند، در این صورت ماژول قادر به انتقال صحیح سیگنال ورودی به پردازنده نیست. میدان‌های مغناطیسی ایجاد شده می‎توانند تداخلی ایجاد کنند که منجر به اشتباه خواندن احتمالی سیگنال آنالوگ شود! برای جلوگیری از این مشکل، شیلد باید فقط در یک طرف بدنه دستگاه‌ها، ترجیحاً طرف PLC، به زمین متصل شود.

او فردی معمولی در دانشگاه MIT بود که تصمیم گرفت تحصیل خود را نیمه‌کاره رها کرده و به طرف مسیری ناشناخته ولی هدفی مصمم قدم بگذارد. استفاده از مطالب فروشگاه اینترنتی پارتینه فقط برای مقاصد غیرتجاری و با ذکر منبع بلامانع است. PLC با دارا بودن توابع دیباگ داخلی، عیب یابی و رفع ایراد سیستم را بسیار ساده کرده است.

بررسی نحوه ی عملکرد PLC صنعتی و قطعات آن مجتمع فنی پایتخت